Kotły żeliwne

Korpus kotła U26 Hercules II jest wykonany z żeliwnych członów poskręcanych razem za pomocą nypli. Wraz ze wzrostem mocy kotła wysokość i szerokość pozostaje stała. Głębokość zwiększa się wraz z dokręcaniem kolejnych członów w celu uzyskania kotła o większej mocy. Rozwiązanie to ma taka między innymi zaletę, że w przypadku rozbudowy instalacji centralnego ogrzewania można zwiększyć moc kotła w stosunkowo prosty sposób, bez konieczności zakupu nowego pieca.

Kolejną dużą zaletą kotłów żeliwnych jest ich trwałość. Około 3 razy dłuższa od przeciętnego kotła stalowego. W związku z ciągłym wzrostem cen stali, ceny piecy stalowych zbliżają sie już do cen kotłów w których zastosowano korpus żeliwny.

3 myśli nt. „Kotły żeliwne

  1. Po pierwsze piece żeliwne więc i Viadrus są małe gabarytowo jak na swoją moc wg stalowych. Powierzchnia grzejna wychodzi im poprzez użebrowanie, więc jak się trochę osadu zbierze, nawet po jednym dniu palenia – powierzchnia pieca się drastycznie zmniejsza i większość w komin leci bo piec nie odbiera ciepła. więc co dziennie p… z czyszczeniem. Piec ma tylko jeden i to poziomy kanał a potem to już w komin .. Szczotki do czyszczenia drogie, bo specjalne – owalne, a te dokupywane to takie dziadostwo, że … Dym w kanał dymny wlatuje przy drzwiczkach więc musi być bardzo duży ciąg kominowy, co bardzo wychładza piec i komin przy otwartych drzwiczkach. Ja mam duży ciąg ale i tak ciągle pełno dymu na sobie w kotłowni i całym domu bo to zawsze czuć. Dla jasności piece stalowe ciągną dym w kanał dymny od tyłu pieca, a przynajmniej są takie. mały ciąg i wszystko zaciąga.
    Ja więc szczerze odradzam ale rozeznać się dobrze jakie stalowe są aktualnie dobre.

Możliwość komentowania jest wyłączona.